O nas

ASPA jest czołowym producentem zgrzewarek oporowych w Polsce. Wysoka pozycja firmy na rynku polskim i zagranicznym wyrasta z ponad 60-letniej tradycji i bogatego doświadczenia w projektowaniu i produkcji urządzeń do zgrzewania metali. Dzięki własnemu działowi konstrukcji i badań ASPA nieustannie kreuje nowe rozwiązania technologiczne i wprowadza je w tysiącach urządzeń i stanowisk zgrzewalniczych znajdujących się w całej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecnie jesteśmy największym polskim producentem zgrzewarek punktowych, wielopunktowych, garbowych, doczołowo-zwarciowych, liniowych, kleszczowych oraz kompletnych linii spajalniczych i urządzeń specjalnych.

W 2017 roku ASPA S.A. przejęła czeską markę zgrzewarek Jesva, swego czasu największego producenta zgrzewarek w Europie Środkowo-Wschodniej, z tradycjami produkcyjnymi sięgającymi 1905 roku. Otworzone zostało biuro handlowe w Republice Czeskiej, które obsługuje klientów z obszaru Czech i Słowacji.

Doświadczenie

Współpracując z przedstawicielami różnych gałęzi przemysłu, zdobyliśmy bogate doświadczenie i doskonale wiemy, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej w określonej działalności. Nasze urządzenia zgrzewalnicze wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, budowie maszyn, budownictwie, a także w przemyśle elektromechanicznym, meblowym i wielu innych dziedzinach. W każdej z tych dziedzin zgrzewanie sprawdza się jako najlepsza metoda spajania elementów wykorzystująca energię cieplną. Zgrzewanie elektryczne ma bowiem wiele niekwestionowanych zalet, których próżno szukać w konkurencyjnych metodach. Jedną z nich jest możliwość łączenia materiałów różniących się znacznie właściwościami fizycznymi. Powstające złącza mają zawsze bardzo dobrą jakość, co wynika z kilku czynników. Złącza tworzone w procesie zgrzewania mają bowiem drobnoziarnistą strukturę, która odpowiada strukturze materiału rodzimego. W związku z tym ich wytrzymałość na rozciąganie jest równa plastyczności pierwotnego materiału. Ponadto proces zgrzewania jest wyjątkowo stabilny.  Dzięki temu powstające zgrzeiny są bardzo wytrzymałe, a przy tym mało widoczne. Wszystkie oferowane przez firmę ASPA metody zgrzewania są także niezwykle wydajne. Czas maszynowy zgrzewania jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku spawania, a same zgrzewarki w porównaniu do innych urządzeń wykazują stosunkowo mały spadek wartości. W związku z tym koszt jednego procesu jest zdecydowanie niższy niż przy zastosowaniu innych metod spajania elementów.

Historia marki i przedsiębiorstwa

ASPA rozpoczęła swoją działalność w 1945 roku. Podstawę stanowił dla nas od początku polski kapitał. Wszystkie innowacyjne pomysły oraz wartości, którymi kieruje się ASPA, zostały dostosowane do potrzeb polskiego rynku, a następnie rozwinięte na skalę europejską i światową. Przez lata działalności realizowaliśmy bardzo różnorodne wyzwania, zdobywając dzięki temu bezcenne doświadczenia.

Rozpoczęliśmy działalność od produkcji wodomierzy, odlewów żeliwnych oraz produktów na potrzeby wojska. W 1962 roku profil naszej firmy rozszerzył się o produkcję sprzętu spawalniczego. Jednak przełomowym punktem okazał się dla nas rok 1969, kiedy to rozpoczęliśmy produkcję zgrzewarek rezystancyjnych do metali. Od tego czasu nieustannie udoskonalaliśmy technologię wyrobu zgrzewarek, wprowadzając na rynek kolejne produkty, w tym zgrzewarki punktowe, garbowe, doczołowo-zwarciowe oraz liniowe i tarciowe. Kolejne sukcesy, poparte rzetelnością i specjalistyczną wiedzą, pozwoliły nam nawiązać współpracę z przedstawicielami przemysłu motoryzacyjnego. Na przełomie lat 1979-80 dostarczaliśmy zgrzewarki dla fabryk FSO produkujących samochody marki Fiat. Od 1993 roku dostarczaliśmy zgrzewarki do Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, a w 1997 roku wyposażyliśmy całą linię zgrzewalniczą w fabryce samochodów dostawczych Volkswagen w Poznaniu. W tym czasie dostarczaliśmy już nasze produkty także na rynki zagraniczne.

Przestrzeganie wszystkich tych wartości oraz nieustanne ich umacnianie szybko przyniosło efekty. Już w tym samym roku zawarliśmy cenny kontrakt z grupą DELPHI, która jest światowym producentem amortyzatorów. Udało nam się nawiązać owocną współpracę w zakresie dostarczania szerokiego asortymentu zgrzewarek specjalnych.

W 2001 roku zmienił się profil zarządzania działalnością – ASPA stała się firmą prywatną. Od tego czasu umocniliśmy najważniejsze dla nas wartości, a już dwa lata później postawiliśmy kolejny duży krok na drodze rozwoju technologicznego, wprowadzając do produkcji wielopunktowe zgrzewarki dla budownictwa i górnictwa. Ponadto w 2003 roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą BOSCH oraz zaczęliśmy dostarczać specjalistyczne zgrzewarki wielopunktowe do produkcji podzespołów samochodów Fiat Panda i Opel Astra 3. Rok później te same zgrzewarki zyskały uznanie firmy General Motors, która wykorzystała je do produkcji swoich podzespołów. Wtedy też stworzyliśmy specjalistyczne stanowiska do produkcji ścian wagonów dla Alstom Chorzów. W 2007 roku ASPA została wybrana przez firmę Kirchhoff do produkcji specjalistycznych podzespołów do samochodów Opel Zafira. Zgrzewanie elementów w przemyśle motoryzacyjnym jest kwestią priorytetową, ponieważ stanowi o bezpieczeństwie pasażerów. Popularność zgrzewarek ASPA wśród firm motoryzacyjnych świadczy o naszej rzetelności i profesjonalizmie.

Wysoka jakość naszych maszyn została także doceniona przez Betafence – największego światowego producenta systemów ogrodzeniowych. W 2009 roku za światowym gigantem poszła także polska firma Plastment, zlecając nam wykonanie pierwszej zautomatyzowanej linii do produkcji paneli ogrodzeniowych. Stworzyliśmy także zrobotyzowane stanowisko do produkcji ościeżnic drzwiowych, wraz z robotami FANUC.

Z roku na rok nasza pozycja dostawcy specjalistycznych zgrzewarek umacniała się zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Rozszerzyliśmy współpracę ze światowymi producentami podzespołów samochodowych, takimi jak Kirchhoff, Johnson, Control oraz Keiper. W 2013 roku polski oddział firmy Alstom, wysoko oceniając współpracę z nami, zwrócił się do nas z kolejnym zamówieniem na zaawansowane automatyczne stanowisko do wykonywania ścian wagonów szybkiej kolei typu Pendolino. Mimo licznych sukcesów nie osiadamy na laurach, nieustannie doskonaląc procesy produkcyjne oraz normy jakości. Właśnie dlatego ASPA jest marką, której się wierzy.

polski