Urządzenie specjalizowane dwustanowiskowe do zgrzewania podzespołów samochodowych

rzut ZWP 2-13-26 firmy ASPA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Specjalne stanowisko zgrzewalnicze zostało zaprojektowane do zgrzewania śrub i nakrętek z elementami tłoczonymi przeznaczonymi dla przemysłu samochodowego. Główne elementy stanowiska to:

  • korpus
  • przyrządy zgrzewalnicze
  • zespół urządzeń sterujących
  • układ elektryczny

Całe stanowisko dzieli się na dwie sekcje zasilane osobnymi transformatorami:  sekcja lewa – A, z sześcioma przyrządami,  sekcja prawa – B, z pięcioma przyrządami.

Przyrządy są zamocowane do ramy korpusu stanowiska na lekkich, paramagnetycznych płytach aluminiowych, odpornych na działanie wilgoci. Na każdym przyrządzie zamontowane są czujniki wykrywania detalu eliminujące błędy produkcyjne (Poke Yoke). Chłodzenie stanowiska odbywa się przez 15 osobnych obiegów wody – 11 na przyrządy plus osobny na transformatory, wtórny obwód prądowy i moduły tyrystorowe. System chłodzenia obejmuje wszystkie elektrody, będące w kontakcie z detalami zgrzewanymi. Przyrządy zapewniają warunki poprawnego zgrzewania i bazowania elementów w ściśle określonych tolerancjach.

Korpus jest wykonany ze standardowych profili aluminiowych, głównie kwadratowych, o boku 90 mm, które zapewniają lekką i odpowiednio sztywną konstrukcję. W korpusie uwzględniono możliwość łatwej zmiany przyrządów zgrzewalniczych na inne – przeznaczone do zgrzewania odmiennych detali. Do korpusu mocowane są wszystkie elementy zapewniające funkcjonowanie stanowiska: poniżej przyrządów – dwa transformatory jako źródła energii, układ rozdziału mocy złożony z chłodzonych wodą szyn prądowychzespół rotametrów kontroli przepływu wody chłodzącej, na poziomie operatora płyty z przyrządami, ruchome osłony antyiskrowe ponad siłownikami oraz 15 specjalistycznych siłowników zgrzewalniczych Kolben-Seeger.

Zespół urządzeń sterujących jest umieszczony w szafie sterowniczej, zintegrowanej ze stanowiskiem. Tutaj również znajduje się wyłącznik główny i płyta mocy z modułami tyrystorowymi. Do sterowania pracą całego stanowiska zgrzewalniczego, zastosowano sterownik Siemens typu Simatic S7, z którym obsługa komunikuje się poprzez panel operatorski Siemens TP177B. Parametry technologii zgrzewania (prąd, czas oraz siła docisku) sterowane są poprzez sterownik RATIA 73 IQ1 firmy Harms&Wende. Źródłem energii są dwa transformatory typu TZSd, produkcji ASPA, o mocy 160 kVA każdy. Chłodzone wodą transformatory ASPA są produkowane unikalną techniką, której jakość docenia przemysł krajowy i zagraniczny.

Praca stanowiska

Praca operatora polega na ułożeniu detali i rozpoczęciu cyklu zgrzewania w sekcji A stanowiska. Po naciśnięciu przycisku „start” następuje zamknięcie osłony antyiskrowej i zgrzewanie na poszczególnych przyrządach. W trakcie pracy sekcji A należy ułożyć detale w sekcji B i rozpocząć w niej zgrzewanie. W tym czasie powinno zakończyć się zgrzewanie na stanowisku A i można rozpocząć pełny cykl pracy ponownie. W części A stanowiska przyrządy zapewniają zgrzewanie w 12 cyklach na 8 siłownikach dociskowych po założeniu detali. W części B stanowiska zgrzewanie odbywa się w 11 cyklach na 7 siłownikach dociskowych. Wyładunek gotowych elementów możliwy jest rynnami na tył stanowiska. Sumaryczny obieg wody chłodzącej jest kontrolowany sygnalizatorem, który uniemożliwi zgrzewanie w przypadku braku odpowiedniej ilości przepływu wody.

Artykuł ukazał się w magazynie „Spajanie”

polski