Zgrzewarka specjalizowana do zgrzewania elementów ścian wagonów umożliwia zgrzewanie do płaskiej blachy, np. ściany wagonu – o maks. wymiarach 6000mm x 1000mm, różnego rodzaju wsporników wzmacniających, dystansowych i nośnych. Przeznaczony do zgrzewania zespół z wcześniej szczepionymi elementami, zamocowany za pomocą ręcznych zacisków do suportu, wykonuje przesuw wzdłużny, a zgrzewarka przesuwa się prostopadle do stołu.
Stanowisko składa się z:
- zgrzewarki punktowej trójfazowej prądu stałego typu ZP4PS
- stołu z rolkami do układania i przesuwu zgrzewanych elementów
- suportu do bazowania, mocowania i przemieszczania zgrzewanego zespołu
- szafy sterowniczej z systemem sterowania wielkością przemieszczania się zgrzewarki oraz suportu ze zgrzewanymi elementami
- urządzenia do schładzania wody (opcjonalnie)
- systemu ogrodzeń i barier optycznych chroniących pracę stanowiska
Przebieg procesu zgrzewania jest sterowany za pomocą mikroprocesorowego układu sterowania. W czasie przepływu prądu zgrzewania jest możliwa zmiana nacisku elektrod.
Załączenie i wyłączenie prądu zgrzewania odbywa się za pomocą łącznika tyrystorowego. Zgrzewarka jest wyposażona w zespół transformatorowo-diodowy, z trzema transformatorami i zespołem diod prostowniczych. Łączniki tyrystorowe, zespół transformatorowo-diodowy, elementy obwodu wtórnego i elektrody są chłodzone wodą. Przepływ wody przez łączniki tyrystorowe i zespół transformatorowo-diodowy jest zabezpieczony przez sygnalizatory przepływu wody, blokujące przepływ prądu zgrzewania w przypadku małej ilości wody w obwodach chłodzenia.
W układach napędowych suportu stołu i przemieszczania wzdłużnego zgrzewarki są zainstalowane serwosilniki, natomiast do kontroli prędkości i położenia suportu stołu i ramienia zgrzewarki są zainstalowane enkodery absolutne. Cały proces przesuwu i pozycjonowania sterowany jest ze sterownika PLC, typ Simatic-S7. Komunikacja z obsługą odbywa się dzięki oprogramowaniu zainstalowanemu na komputerze PC, pełniącym funkcję stacji wizualizacji i raportowania. Falowniki, sterownik PLC oraz komputer są zainstalowane w szafie sterowniczej, bezpośrednio przy stanowisku. Zbiory programowe, definiujące współrzędne poszczególnych punktów zgrzewania oraz technologie zgrzewania, są wczytywane do stacji operatorskiej, np. za pomocą dysku i tam zostają zapamiętane w bazie danych. Możliwe jest dostarczenie danych wejściowych o rozkładzie punktów zgrzewania w postaci pliku w formacie .DxF. Wybór odpowiedniej ściany do zgrzewania następuje po podaniu nazwy (lub typu), pod jaką będzie zapisana w bazie danych. Sterowanie parametrami procesu zgrzewania odbywa się bezpośrednio z komputera PC.
System może pracować w dwóch trybach :
- ręcznym – gdy sterowanie ruchami stołu i zgrzewarki odbywa się ręcznie – przez obsługę z pulpitu operatorskiego
- automatycznym – w przypadku gdy sterowanie ruchami stołu i zgrzewarki odbywa się automatycznie według zadanego algorytmu
Urządzenie składa się z dwóch identycznych stołów – podającego i odbierającego. Oba wyposażone są w układy rolek przeznaczonych do przemieszczania zgrzewanych elementów. Z jednej strony stołu znajduje się ruchomy suport, który służy do ustawienia elementów przygotowywanych do wykonania operacji zgrzewania oraz do ich przesuwania. Suport jest wyposażony w specjalną konstrukcję, przystosowaną do chwytania zgrzewanych elementów. Przesuwanie suportu oraz zgrzewarki jest realizowane za pomocą serwonapędów.