Zgrzewanie garbowe polega na łączeniu elementów w miejscach specjalnych występów technologicznych, tzw. garbów. Funkcję garbów mogą również spełniać fragmenty łączonych elementów (np. krawędź otworu). Zgrzewarki garbowe umożliwiają łączenie elementów metalowych, dla których zgrzewanie punktowe byłoby trudne lub niemożliwe. Do realizacji tego zadania niezbędne są specjalne przyrządy zgrzewalnicze idealnie dostosowane do zgrzewanych elementów (stanowią one dodatkowe wyposażenie zgrzewarki). Po zamocowaniu łączonych elementów i odpowiednim ich dociśnięciu, przepływ prądu powoduje stopienie „garbów” i pojawianie się w ich miejscu metalicznego połączenia. Zgrzewarki garbowe wyposażone są w nowoczesny mikroprocesorowy układ sterowania, który umożliwia dokładne ustawienie parametrów procesu (prąd, czas zgrzewania i siła docisku), a także stabilizuje prąd zgrzewania przy zmianach napięcia zasilania.

Urządzenia te często posiadają również specjalne układy dociskowe z blokiem sprężyn, których zadaniem jest zminimalizowanie wyprysku materiału podczas szybkiego topienia się „garbu”. Zamontowany w zgrzewarkach garbowych układ autodiagnostyki zapewnia stałą kontrolę ich stanu, zwiększając tym samym ich niezawodność, zabezpieczając je przez uszkodzeniami i ułatwiając zlokalizowanie ewentualnych usterek.

Na życzenie Klienta wykonujemy specjalne oprzyrządowanie do zgrzewanych elementów.

Technologia średniej częstotliwości MFDC ( zgrzewarki z oznaczeniem „i”)

Gama zgrzewarek oporowych inwerterowych średniej częstotliwości MFDC to najlepsza odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na jakość w zastosowaniach zgrzewania oporowego. Stała kontrola prądu, szybka milisekundowa regulacja prądu, wysoka jakość i doskonała kontrola energii przekazywanej do jądra spoiny to główne zalety w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami 50 Hz. Modele MF w pełni spełniają najcięższe zastosowania przemysłowe w produkcji masowej. Dzięki swoim właściwościom stanowią idealne rozwiązanie do punktowego zgrzewania oporowego małych grubości i trudnospawalnych materiałów, takich jak miedź, mosiądz, stopy aluminium, stal ocynkowana i inna powlekana.

Zalety technologii inwertorowej średniej częstotliwości MFDC 1000Hz

  • Możliwość wykonywania wysokiej jakości połączeń na materiałach trudno zgrzewalnych
  • Znakomite właściwości przy zgrzewaniu czystego aluminium lub jego stopów zgrzewalnych, miedzi i mosiądzu
  • Możliwość skrócenia czasu zgrzewania do kilku milisekund, co prowadzi do oszczędności czasu zgrzewania oraz zwiększenia trwałości elektrod
  • Szybkie narastanie do ustawionego prądu zgrzewania
  • Wysoka wydajność i współczynnik mocy
  • Symetryczne obciążenie trzech faz sieci
  • Niższe koszty zużycia energii poprzez zmniejszenie poboru mocy z sieci zasilającej
  • Energia ulega konwersji głównie w jądrze spoiny
  • Mniejsze straty ciepła przez obrabiany przedmiot i elektrody
  • Pośrednia kontrola jakości jądra spoiny
  • Możliwość modyfikacji przebiegu prądu za pomocą dedykowanych elementów sterujących falownika
  • Zredukowany efekt wpływu pola magnetycznego na materiały magnetyczne